STUDENT ADVISORY BOARD- 2017-18

Student Advisory Board (SAB) of Symbiosis Law School, Pune (SLS Pune) is a student body of the institution. The Student Advisory Board was ideated and set into motion in 2009 under the guidance of Dr. Shashikala Gurpur, Director, SLS Pune, Dean, Faculty of Law, SIU. SAB of SLS, Pune is established in order to help in better institutional governance. The Student Advisory Board is intended to contribute for smooth functioning of the institution.

The Student Advisory Board of SLS, Pune is headed by a President, six Vice-Presidents and other senior members who oversee the seven committees and their functioning. Each committee has a unique role and requires unique skills to be a part of. The Student Advisory Board represents Symbiosis Law School, Pune's core values of holistic development of students and making the world one family, Vasudhaiva Kutumbakam.

SYMBIOSIS LAW SCHOOL, PUNE
STUDENT ADVISORY BOARD COMPOSITION 2017-18

Sr. No.

Name

Year

Designation

1

Kartikey Chauhan

V

President

2

Advait Tambe

IV

Vice President

3

Parvathy Nair

V

Vice President

4

R.V. Srikara Prasad

IV

Vice President

5

Sanjit Ganguli

V

Vice President

6

Saurav Agarwala

IV

Vice President

7

Shreya Dutt

IV

Vice President

8

Aayush Kakodkar

IV

Special Advisor

9

Mohit Bafna

V

Special Advisor



ALUMNI COMMITTEE

Sr. No.

Name

Year

Designation

1

Ishwar Pratap Singh

III

Head

2

Saumya Srivastava

III

Co-Head

3

Tanmay Gire

III

Member

4

Richa Gupta

II

Member

5

Deeya Mittal

II

Member

6

Palak Chauhan

II

Member

7

Coral Shah

II

Member

8

Mishri Jain

II

Member

9

Nandita Varshney

II

Member

10

Sarjana Das

II

Member

11

Lavanya Gupta

I

Member

12

Somya Virk

I

Member

13

Ishita Soni

I

Member

14

Tanushree Ajmera

I

Member

15

Shivangi Juneja

I

Member

16

Sanjana Karnavat

I

Member

17

Aatif Rahnuma

I

Member

18

Divya Jude George

I (LL.B)

Member



ACADEMIC & RESEARCH COMMITTEE

Sr No.

Name

Year

Designation

1

Joseph Thodukayil

III

Head

2

Uttkarsh Singh

III

Co-head

3

Anushka Vyas

III

Members

4

Shambhavi Padhye

III

 

5

Ashutosh Patil

III

 

6

Mreganka Kukreja

III

 

7

Snehi Shah

II

 

8

Ridhi Joshi

II

 

9

Shanika Bhowmick

II

 

10

S.Shrish

II

 

11

Smriti Angela Das

II

 

12

Saksham Kumar

II

 

13

Victoria Pereira

II

 

14

Tanya Kukade

I

 

15

Manasvi Ahuja

I

 

16

Shruti Das

I (LL.B)

 


EXTRA & CO-CURRICULAR COMMITTEE

Sr. No.

Name

Year

Designation

1

Pratush Choudhary

IV

Head

2

Ananya Bhardwaj

III

Co-Head

3

Yashaswi Rohra

III

Co-Head

4

Someny Singhal

IV

Member

5

Mayank Chaturvedi

IV

Member

6

Navya Agnihotri

III

Member

7

Ronak Agarwal

III

Member

8

Disha Verma

III

Member

9

Kshitij Asthana

III

Member

10

Malhaar Kulkarni

II

Member

11

Himanshu Tyagi

II

Member

12

Anushree Capoor

II

Member

13

Nikita Jaitley

II

Member

14

K I John

II

Member

15

Samriddhi Duggal

II

Member

16

Tuhina Sahai

II

Member

17

Taranjeet Singh

I

Member

18

Mehar Singh

I

Member

19

Shrey Mahajan

I

Member

20

Anmol Kaur Bawa

I

Member

21

Gayatri S. Bhat

I

Member

22

Ujjwal Anand

I

Member

23

Reshmi Prabhakar

I (LL.B)

Member



PROGRAMME COORDINATION & SUPPORT COMMITTEE

Sr. No.

Name

Year

Designation

1

Samiya Zehra

IV

Head

2

Tejas Singh

IV

Co-Head

3

Anandvardhan Singh

IV

Member

4

Ayush Lal

IV

Member

5

Yuvraj Singh Rathore

IV

Member

6

Chavi Shukla

IV

Member

7

Abhijna Ganesh Somashekara

III

Member

8

Shreya Sreeshanker

III

Member

9

Samanth Dushyanth

III

Member

10

Ishani Chopra

III

Member

11

Vedika Walia

III

Member

12

Nabeel Wasim Malik

III

Member

13

Aman Bagaria

III

Member

14

Virendrasinh Prithviraj Patil

III

Member

15

Bhawam Dwivedi

III

Member

16

Varun Mehta

II

Member

17

Kushagra Raghuvanshi

II

Member

18

Hardik Dave

II

Member

19

Priyamvada Subhash

II

Member

20

Arushi Sahu

II

Member

21

Shreyam Ghosh

II

Member

22

Ksanjana Chana

II

Member

23

Ipsita Dutta

II

Member

24

Anukriti Tomar

II

Member

25

Anushka Iyer

II

Member

26

Disha Gujrathi

II

Member

27

Samay Khobragade

I

Member

28

Hritvik Dixit

I

Member

29

Devesh Kapoor

I

Member

30

Sridattha Charan

I

Member

31

Jash Botadra

I

Member

32

Rahul Santhosh Paul

I

Member

33

Yash Raj Chauhan

I

Member

34

Bhave Dua

I

Member

35

Sunaina Sharma

I

Member

36

Shambhavi  Jha

I

Member

37

Ankita Bhattacharya

I

Member

38

Mishika Rathore

I

Member

39

Anushkaa Shekhar

I

Member

40

Pritha Bannerjee

I

Member

41

Amrita Atul

I

Member

42

Sabreen Hussain

I

Member

43

Dhruvi Shah

I

Member

44

Sarah Ahmed

I

Member

45

Saiee Godbole

I

Member

46

Nayana Manoharan

I (LL.B)

Member

47

Utkarsh Singh

I (LL.B)

Member



PUBLIC RELATIONS, MEDIA AND WEBSITE COMMITTEE

Sr. No

Name

Year

Designation

1

Nimesh Kumar Choudhury

IV

Head

2

Shubham Singh

IV

Co-Head

3

Rishabh Prasad

IV

Member

4

Arushi Chandak

III

Member

5

Prithviraj Choudhury

III

Member

6

Georgina Pereira

III

Member

7

Gazelle Gwen Pinto

III

Member

8

Ayush Chadha

III

Member

9

Parantap Singh

II

Member

10

Rasika Gupta

II

Member

11

Sangamitra Sengupta

II

Member

12

Meher Dingra

II

Member

13

Mridula Dixit

II

Member

14

Shreeya Acharya

II

Member

15

Prerna Raturi

II

Member

16

Sohum Dua

II

Member

17

Guha Sharan

II

Member

18

Shivangi Goswami

II

Member

19

Hariharan Shekar

I

Member

20

Rima Jain

I

Member

21

Tarini Kulkarni

I

Member

22

Manasi Desai

I

Member

23

Krimul Malhotra

I

Member

24

Garima Darda

I

Member

25

Srijoy Deb

I

Member

26

Pratyusha Pashupati

I

Member



REGULATORY AUDIT & BUDGET COMMITTEE

Sr. No

Name

Year

Designation

1

Karan Kamath

III

Head

2

Gaurav Kundu

III

Co-Head

3

Akshay Marathe

II (LLB)

Co-Head

4

Prathyaksha Pramod Raj

III

Member

5

Arnav Mittal

II

Member

6

Lipi Garg

II

Member

7

Shivanshu Sharma

II

Member

8

Swathi Narayanan

II

Member

9

Akshay Ayush

I

Member

10

Taresh Bakshi

I

Member

11

Yuvraj Singh Sekhon

I

Member

12

Reshma Nair

I (LLB)

Member



STUDENT WELFARE COMMITTEE

Sr. No

Name

Year

Designation

1

Parvathy S. Nair

 

Vice President-In-Charge

2

Shivani Trichnopoly

III

Head

3

Sruthi Dixit

III

Co-Head

4

Nimrat Kaur

III

Co-Head

5

Aparajit Kumar Singh

III

Member

6

Sree Tirumalapeddinti

II

Member

7

Jujjavarapu Khyaati Shri

II

Member

8

Ashish David Rao

II

Member

9

Rohit Bhattacharya

II

Member

10

Priyanka Prashant

II

Member

11

Ram Sharma

I

Member

12

Shreya Mukherjee

I

Member

13

Akshara Bhansali

I

Member

14

Jahanvi Grover

I (LL.B)

Member