Mooting Achivements


Mooting Achievements for the Academic year

Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
1 International Infrastructure and Construction Law Arbitration Moot,2011 Raghav Chakravarty, Akriti Chaubey,Varuna Bhanrale Semi-finalists
2 Stetson National Moot Court Competition, 2011 Diya Uday, Sahil Salvi,Vishnupriya Sainath 5th Position
3 Philip C. Jessup International Moot Court Competition, South Rounds held at NUALS Cochin Anuj Kapoor, Rahul Miranda, Rahul Hemrajani, Tanya Shree, Namita Wali 3rd Best Advocate
4 NaniA.Palkiwala Memorial Moot Court Competition held at GLC, Mumbai Rini C, Surabhi Singh, Vyoma Gaur Best Memorial
5 1st UFYLC RANKA National Moot Court Competition, 2011 Tanya Shree, Aman Dixit, Alekhya Donepudi Runners-Up, Best Research Paper, 2 nd Best Mooter
6 1 st RLC International Moot Court Competition, 2012 Shruttima Ehersa, Varun Tripathi, Rithika Ravikumar Best Memo Semi finalist
7 NLSIU International Mediation Competition, 2012 Keertivardhan Reddy, Shobitabh Shrivastav 4th Position
8 KLA National Client counseling Competition, 2011 SaswatSubasit, Sumeet Kuma Runners up
9 SVKM Pravin Gandhi Trail advocacy, 20122 held in Mumbai Anubhav Ghosh, Neetu Ahlawat, Sucheta Bhattacharya, Pulkit S Best Memorial
10 14th S.C. Javali Memorial National Moot CourtCompetition, Dharwad Sonakshi Arora,Naina Rathore,Kunal Kulbhaskar Winners
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
11 Rizvi Saquib State Level National Moot Court Competition, 2011 Aatash Vasa, Devesh Ratan,Ankitha Padhi Best Speaker
12 S.S Maniyar National Moot Court Competition, Jalegoan Ravitej Prasad, Srija Prasad Runners up
13 DES Law CollegeLokmanyaTilak Appellate Moot Court Competition Tanvee Vasudevan, Sapna Khitolia, Upasana Niyogi Winners
14 7th State Level Balaji Moot Court Competition Pranav Menon, Medha Gupta, Naresh Gupta Winners, Best Advocate, Best Memorials
15 8th all India Moot Court Competition, GLC Trivandrum Aatash Vasa, Vyoma Gaur, Sucheta Bhattacharya Best Researcher
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
1 The Annual Willem C. Vis Arbitration Moot 2013 (Hong Kong Rounds) AkashKarmakar, Varuna Bhanrale, Naresh Gupta Quarter Finalists, Honourable Mention (Both Speakers)
3 G H Raisoni IPR Moot 2013 SreeparnaBasark, Roopali Bansal, SaumyaDevraj Winners, Best Paper Presentation
4 IIPS IPR Moot 2013 Soumo Palit, Swati A P, Gaurav Yashwardhan Winners, Best Memorial
5 2nd Amity International Moot Court Competition 2012 Shayan Dasgupta, Neeati Narayan, Indraneel Gunjal Winners, Best Memorial
6 DES Law College Appellate Moot Court Competition VarshaKashyap, Varsha Reddy, Satvik Kapoor Winners, Best Advocate, Best Memorial
7 12th Amity IPR Moot 2013 Dhruv Joshi, Juhilatha Putambekar,Chirashree K. Runners Up
8 SPIL Summit at GLC Mumbai Gaurav Mohanty, Shruti Raina Winners- Best Judgement Writing
9 SPIL Summit at GLC Mumbai Sarthak Maggon, Vyoma Gaur Runners Up- Treaty Appreciation
10 Amity International Trade Law Moot 2013 ArushiDikshit, Mrinali Menon, Nimit Srivastava Best Memorial
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
11 P. B. Gajendakar Memorial State Level Moot 2013 Chandralekha Akkiraju, Rohit Dutta, EktaPandav Best Team, Best Speaker
12 Sangli State Level Moot 2013 Prakhar Tripathi, Pratik Das, Anand Kumar Sinha Best Team, Best Speaker
13 Kusumtai Chavan State Moot 2013 Tavishi Srivastava, Hussain Patel, Maunica Kasturi Runners Up
14 8th Balaji Law College National Moot 2013 Vadeendra Joshi, Sumer Seth, Ayush Sharma 2nd Runners Up, Best Memorial
15 Philip C. Jessup International Moot 2012 (South Indian Rounds) Shruttima Ehersa, Himanshu Aggarwal, Sonakshi Arora, Rahul Hemrajani 3rd Best Memorial
16 SVKM National Trial Advocacy 2012 Anubhav Ghosh, Abishek Gurbani, Kanika Rao,Chirashree K. 2nd Best Advocate, Best Judgement Writing
17 K KLuthra Criminal Law Moot 2012 Payal Sheyte, NamitaWali, Abilasha Sharma 2nd Best Advocate
18 Surana and Surana National Trial Advocacy 2012 DeveshRatan, Ranjeet Matthew Jacob, Sucheta Bhattacharya,Sonakshi Arora 3rd Best Memorial
19 NLUD Median Competition 2013 Somesh Srivastava, Rishabh Bhojwani 2nd Runners Up
20 NLIU Juris Corp Rini C, Saswati Soumya, Neetu Alhawat Best Researcher
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
1 Philip C. Jessup International Moot 2013 (South Indian Rounds) Rahul Harpanhalli, Kaustam Som, Palak Sharma &Ronita Bhattacharya 3rd Best Memorial
2 The 9 th Surana & Surana National Trial Advocacy Moot (India South Rounds), 2013 Pranav Menon, Gayatri Pradhan, Ameya Pant, Soumo Palit Winners, 3 rd Best Memorial, Best Speaker in the Final Round
3 7 Pro Bono Enviro National Moot Court Competition 2013 Samarth Khanna, Risha Sharma, Abhilasha Sharma Winners, Best Speaker in the Final Round
4 10 th NaniPalhkiwala Memorial Tax Moot Court Competition, 2013 Gaurav Mohanty, Shruti Raina, Adishree Chakraborty Runners Up
5 Annual D. Y. Patil State Level Moot 2013 Sanjit Ganguly Gauri Tyagi, T V S Manasa Winners
6 Annual B R Ambedkar State Level Moot, 2013 Subhalaxmi Sen Sneha Priya Anmol Sinha Winners
7 SVKM National Trial Advocacy 2013 Anandini Kumar, Ekakshra Mahajan, Bhavani Srivastava, ArushiLohia 2nd Best Advocate, Best Judgement Writing
8 5 th RLC Saquib Rizvi Memorial National Moot Court Competition 2013 Arvind Manoharan, Akansha Dutta, SidharthTewari Best Advocate
9 MC Chagla National Moot Court Competition, 2014 Samarth Khanna, Aarushi Dhasmana, Abhilasha Rathore Best Memorial
10 Yashwant Rao Chavan Law College, Karad State Level Moot Court Competition, 2014 Tanvi Khare, Shubhangi Tiwari, Nitin Raghu Best Researcher
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
11 RMNLU, Media Law National Moot Court Competition, 2014 Rohan Deshpande, Sharanya Sukumar, Sushant Pandey Best Memorial; Best Advocate
12 Dr. BR Ambedbkar National Moot Court Competition, Jalgoan, 2014 Sumer Dev Seth Rohit Dutta SuviVerma Winners; Best Memorial
13 Amity Law School II Noida's Int Criminal Law Moot Court Competition, 2014 Abhishek Misra Shilpi Jain TVN Sai Manasa Best Memorial
14 KLA National Moot Court Competition, 2014 Ranjeet M Jacob Shobitabh Srivastav Rishab Bhojwani Runners Up
15 ‘Check Mate’ Army School National Trial Advocacy, 2014 PulkitChaturvedi RohaanPajnigarAarushiLohia Winners
16 GLC Treaty Appreciation Competition, 2014 NaveedaFarheen Naresh Gupta Runners Up
17 NLU Jodhpur Anti Trust National Moot Court Competition, 2014 Gayatri Pradhan, Mahwesh Fatima, Risha Shrma Winners; Best Advocate (Finals)
18 Modern Law College Harini R Karan Gulati Runners Up
19 Vasant Rao College, Baramati AtmajaTripathi Kunal Bhatia AparnaPujar Runners Up, Best Memorial, Best Advocate
20 Traoika State Level Moot Court Competition Nitin Raghu, Shubhangi Mishra, TanviKhare Best Researcher
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
21 Adv. Kashyap State Level Moot Court Competiton Arya Dixit, Bhavesh Runners Up, Best Memorial, Best Advocate
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
1 12th Annual Willem C. Vis (East) International Commercial Arbitration Moot, 2015 Shruti Raina, Chandralekha Akkiraju,Aditi Warrier Winner & 3 rd best Researcher
2 4th RGNUL Moot Court Competition, 2015 Chandrajeet Das, Priyanka Arora,Ridhish Rajvanshi Winner & 3rd best Researcher
3 1 st KIIT National Trial Advocacy Moot Court Competition, 2015 Varuna Agrawal, Aishwarya Amar, Dhanya Mallar Winner
4 1st NUSRL National Trial Advocacy Moot Court Competition,2015 SnehaPriya, Adarsh Kumar, Aayushi Singh Runner-Up & Best Speaker
5 11th Nani Palkhiwala Tax Law Moot Court Competition, 2015 Somesh Srivastava, Pundreek Diwedi, Mounica Kasturi Semi-Finalist & Best Researcher
6 Justice P.N. Bhagwati International Moot Court Competition Saparya Sood, Rohan Thomas, Kshitij Jain 2nd Runner-Up
7 Surana and Surana National Trial Advocacy, 2014 Somesh Srivastava, Siddharth Tiwari, Pundreek Dwivedi, Ayush Sharma 2nd Runners Up and 4th Best Advocate
8 5th NLIU Juris Corp National Corporate Law Moot Court Competition, 2014 Vadeendra Joshi, Pulkit Chaturvedi,Mounica Kasturi Best Researcher; Semifinalists
9 Raj Anand National IPR Moot Court Competition, 2014 Ramchandra Madan, Siddharth Sharma, Prateeksha Mohan Semifinalists
10 8 th Pro-Bono National Enviro Moot Court Competition Atmaja Tripathy, Sidhesh Pradhan Best Speaker
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
11 6th RLC SaquibRizri Moot Court Competition Rohaan Pajnigar, Sumer Devseth, Akshay Srivastava 2nd Best Memorial
12 5th NLIU - Justice R.K. Tankha Memorial National Moot Court Competition 2015 Pranesh Mishra,Aparna Pujar, Shanu Jain Best memorial
13 B.P Apte Trial Advocacy, 2014 Sugandha Chowdhary,Rupali Sarda Winner, Judgment Writing Competition
14 Lex Omnia Moot Court Competition, 2014 Shinjini Lama, Apoorva Mandhani and Rachna K and Ajay Singh Runners Up and Best Memorial
15 2nd Shri Mangilal Pagariya Memorial National Moot Court Competition, 2014 Ridhish Rajvanshi, Vaibhav Singh and Shweta Rath Semi-Finalist and Best Memorial
16 IIT Kharagpur National Moot Court Competition 2014 Chandrajeet Das,Keshav Vijayan, Priyanka Arora Best Speaker, 3rd Best Researcher
17 CUSAT’s Dr. A. T. Markose Memorial 4th National Moot Court Competition Carol Goyal, Aishwarya Amar, Sneha Ghosh Semi Finalists and Best Advocate
18 4th Annual IP Verdict National Moot Court Competition, 2015 Mansi Bachani, Shivam Kumar and Asmita Chaturvedi Runners Up and Best Memorial
19 Litigations, Moot Court Competition, 2015 Steffi Mary Punnose Shreya Dutt and Pranoy Reuben Mascreen Winners
20 P.A Imamdar Moot Court Competition Varun joshi, Priyadarshi Rohan Rahul, Vivek Singh Semi Finalists
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
21 6th All India Shivaji University Moot Court Competition, 2015 Tanvi Khare, Mayank Katariya, Supallab Chokrobarty Semi Finalist, Best male Researcher and winner of ADR Competition
22 Justice P.B 2nd National Moot Court Competition Achin Goel, Shubham Shandilya, Shilpa Shivangi 2nd Runners Up
23 Lex Novitas Moot Competition Ritika Sardar, Anmol Sinha, Mansa Rao Semi Finalists
24 Late Kusumtai Chavan Memorial 2nd State Level Moot Court Competition Rytim Vohra, Aishwarya Dharkey, Vinayak Mishra Finalists
25 1st Lokmanya Tilak State Level Moot Court Competition, 2015 Rishab Prasad , Sumedha Sen and Arpita Desai Winners
26 Late Barrister H.G Advani Moot Court Competition Parth Dixit, Aayushi Jain, Mamta Hariasra Runners Up and Best Researcher
27 Kshan 10th National Moot Court Competition Heema Shivaikar, Vivek Singh, Shireen Priya Best Researcher
28 Lokmanya Tilak National Appellate Moot Court Competition Aniruddha Purushottam, Som Sahay, Sudipta Banerjee Semi Finalist
29 2nd dsnlu Swetha Rath, Sanvid Tuljapurkar, Tejaswi Reddy Semi-finalists and best speaker
30 Balaji National Moot Court competition Vibha Mohan, Priyanka Kashap, Harsh Malviya Semi Finalist
Sr. No. Name of the Moot Number of Student Position/Accomplishment
31 4th Tark Shastra Annual Moot Court Competition 2015 Anshruta Maheshwari, Nikhil Cheriah, Akhila Reddy Runners Up
32 Government Law College, Mumbai-SPIL Treaty Appreciation Competition, 2015 Naresh Gupta, Pulkit Chaturvedi Runners Up
33 KLA Client Counseling Competition,2014 Shreya Agarwal, Batul Barodwala Runners Up
34 D.M Harish Memorial International Moot Court Competition, 2015 Koustav Som, Tavishi Srivastava,Udisha Ghosh 2nd Best Memorial
Sr. No. Name of the moot Dates of the competition Participants Position
1 22nd Stetson International Environmental Moot Court Competition, 2017-18 (WORLD ROUNDS) 23-25thMarch Apoorva Mishra, Anusha Rao& SharmishthaBharde Anusha Rao-Best Oralist, World Rounds
2 Manfred Lachs Space Law Moot Court (Asia Pacific Regional Rounds) 10-13thApril 2018 held at Adelaide Law School, Australia SomneySinghal, Malay Srivastava& ShraddhaDubey WINNERS & 8th Best Oralist- SomneySinghal
3 NLS Animal Protection PIL Competition, 2018 at NLSIU, Bangalore 13-15th April 2018 PriyankaPrashant, PratushChoudhry& ShashankUpadhyay WINNERS & Best Oralist- PriyankaPrashant
4 VIPS Client Counseling Competition, 2018 6-7th April 2018 Arnav Mittal, YashaswiRohra, Chhavi Jain WINNERS, Second Best Mediating Pair, Best Mediator– YashaswiRohra
5 8th Justice PN Bhagwati International Moot Court Competition 2018 24-25th March 2018 ShamaMahajan, DishaVerma and Paavni Jain WINNERS
6 10th Justice Hidayatullah Memorial National Moot Court Competition, HNMCC'18 23-25th March 2018 AkhileshTalluri, AbhijnaSomashekara& Nihaad Alexander Dewaan WINNERS & Best Speaker- AkhileshTalluri
7 Lux et Veritas National Law Fest (Moot Court Competition) 3-5th March 2018 MokshRanawat, Shreya Mukherjee&Pritha Banerjee WINNERS
Lux et Veritas National Law Fest(Legal Drafting Competition) 3-5th March 2018 Shreya Mukherjee RUNNERS UP
Lux et Veritas National Law Fest(Client Counseling) 3-5th March 2018 Apoorva Jain, KrantiNayak 2ndRunners-up
8 GLC Treaty Appreciation Competition, 2018 9-11th March 2018 IshitaSoni, Rangarajan WINNERS& Best Speaker- IshitaSoni
GLC Judgment Deliberation Competition, 2018 9-11th March 2018 Srijoy Deb, Manasi Desai Best Judgment
9 5th NUALS International Maritime Law Arbitration Competition (NIMLAC 2018) 6-8th April 2018 Johann Valladares, Narayandas Sanjay, Saloni Gupta WINNERS
10 6th R.C. Chopra Memorial National Moot Court Competition, Punjab 23-24th February 2018 NehanSethi, Roopali, Sakshi WINNERS
Sr. No. Name of the moot Dates of the competition Participants Position
11 2nd International Moot Court Competition, 2018 @ Ansal University, Gurgaon 23-25th February 2018 VaibhavTiwari, Richa Gupta, PranayTuteja WINNERS
12 ITM 1st National Moot Court Competition 2018 23-25th February 2018 Parisha Mittal, KakoliNath, NayanLodha WINNERS
13 UPES Dehradun’s 4th National Trial Advocacy Competition 23-25th February 2018 Mokshitha Jain, Ira Gupta, SimranChandani WINNERS
14 2nd C.L. Agarwal Memorial National Moot Court Competition 2018 7–8th April 2018 Speakers- Tuhin, Amey Researcher-Aditya WINNERS& Best Memo
15 Ratio Decidendi, Annual Moot Court Competition, 2018 31stMarch-1st April 2018 Sanjana Chana, Deeya Mittal, Tanya Kukade WINNERS
16 5th ILS National Alternate Judgement Writing Competition 2017-2018 5th February 2018 SanghamitraSengupta, SimranChandani, Neelakshi Gupta, ShreyaPatnaik, Shreyashreeta Ray WINNERS
17 17th Amity National Moot Court Competition, 2018 16–18thMarch 2018 Riddhi Joshi, Anurag Prasad, AarushiSahu WINNERS, Best Memo, Best Male Advocate, Best Female Advocate
18 3rd National Moot Court Competition, 2018 3-4thMarch 2018 Sofia Mhaisale, ShatakshiTripathi, Tanya Kukade WINNERS
19 45th Sir Jamshedji Kanga and Dr. Y. P. Trivedi National Tax Moot Court Competition 2018
6-7th April 2018
HimayushChopda, Rashi Mehta, Harsh Gupta RUNNERS-UP
20 Herbert Smith Freehills Corporate Law Moot Court Competition, 2018 3-5th March, 2018 Rhea Purohit, AnantKediya, Sanjukta Roy RUNNERS UP, Best Speaker- Rhea Purohit
Sr. No. Name of the moot Dates of the competition Participants Position
21 VITSOL National Moot Court Competition, 2018 9-11th March 2018 JyothiMeena, ArchitLohani, Shreeyashreeta Ray RUNNERS UP
22 The K.R.Ramamani Memorial Taxation National Moot Competition, 2018 23rd-25th February 2018 S. Shirish, Mehjbeen Khan, AnubhavKhandelwal RUNNERS UP
23 RakeshAggarwal Memorial National Moot 2018 31stMarch -1st April 2018 Pari Jindal, EeshaBisht, AnushkaGhosh RUNNERS UP, Best Mooter, Second Best Mooter, Best Researcher
24 38th All India Moot Court Competition, April 2018 (Mono-Advocacy) 6th - 8th April 2018 Sunaina Sharma RUNNERS UP
25 8th RCL National Moot Court Competition, 2018 30-31st March 2018 Smriti, Anahita Arya & AditiKulshreshtha RUNNERS UP
26 XVIII National Moot Court Competition, 2018, M.P. Law College, Aurangabad
10- 11thFebruary 2018
TejaswiKandi, RakshitAgarwal& KajalMaheshwari RUNNERS UP, Best Petitioner
27 Justice P.B. Sawant Fifth National Moot Court Competition, 2017-18 3-4th February 2018 Arunav Garg, Tarun Parashar, Aditya Dhingra (R) RUNNERS UP
28 12th ShankarraoKanitkar National Level Moot Court Competition 2017-18 13thJanuary 2018 Shruthi Sharma, PromitaSinha RUNNERS UP
29 Dr. BapujiSalunkhe Memorial National Level Moot Court Competition 24 – 25thFebruary 2018 Mishri Jain, ShashankUpadhyay, DevanshSaraswat 2nd RUNNERS UP
30 5th MangilalPagariya Memorial National Moot Court Competition 2018 20th–22nd March 2018 SanjanaKarnawat, Rimjhim Mishra, AayushBapat Best Memo, Best Speaker- SanjanaKarnavat
Sr. No. Name of the moot Dates of the competition Participants Position
31 Late Advocate D. T. Jaibhave Memorial Moot Trial &Judgement Writing Competition 2017 – 18 3-4thFebruary 2018 Adiraj Bali, ShreyaSamal, Pranjal Jain Best Memo, Best Lady Advocate
32 12th K.C.L.C. National Moot Court Competition 10thMarch2018 PranavDivgi, LipiGarg, ShashankKanoongo Best Memorial, Best Researcher
33 Amity National Moot Court Competition, 2018 9-11th March 2018 SarikaSoumya, Satyam Sharma, AmanBagaria Best Memorial
34 2nd edition of DME National Moot 06-08thApril 2018 MD NajeshAfrose, SahitiSiddharth, Chiron Singhi Best Memorial
35 YashwantraoChavan National Moot Court Competition, 2018 19 – 20thJanuary 2018 Apala Joshi, Anahita Sharan, Arnav Mittal Best Memo
36 XI Amity National Moot Court Competition 22 – 24thMarch 2018 Prakruti Shah, DeeptiPrabhu, SamriddhiDuggal Best Memo
37 1st Edition of Surana&Surana National Environment Law Moot Court Competition, 2018 6-8thApril2018 PrernaRaturi, Apala Joshi, Syed Mohammad Ahmad Raza Second Best Advocate- PrernaRaturi
38 3rd Luxet Veritas National Moot Court Competition in Vadodara, Gujarat 3-5thMarch, 2018 MokshRanawat First Prize for Judgement Writing

Way to SLS

Faculty

FAQ’s

Apply Now